Nokia 110 (2019)
2.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkGSM
- Display1.77 inches · 120×160
- CameraQVGA
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 110 (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 1.77 inches display and a 800 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 110 (2019) at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 115.2 x 49.9 x 14.3 mm (4.54 x 1.96 x 0.56 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.7 cm2 (~16.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~113 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | QVGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Pink, Black |
| Price | About 21 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 110 (2019) released?
The Nokia 110 (2019) was announced 2019, September.
What is the Nokia 110 (2019)'s display size?
The Nokia 110 (2019) has a 1.77 inches display with 120 x 160 pixels resolution.
What is the Nokia 110 (2019) battery capacity?
The Nokia 110 (2019) has a 800 mAh battery.
Does the Nokia 110 (2019) support 5G?
No, the Nokia 110 (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 110 (2019)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 110 (2019) at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.