| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
| Dimensions | 161.2 x 76 x 9.4 mm (6.35 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 104.8 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Dual |
16 MP, f/1.7, 1/2.5", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3765 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC 3.0) |
| Colors | Black, Nebula Purple, Morning White |
| Models | CPH1955 |
| Price | 229 USD |