Oppo A59
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3075 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo A59 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3075 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo A59 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
8.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 - A59m |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA CDMA2000 1xEV-DO - A59m |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - A59t |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 76 x 7.4 mm (6.08 x 2.99 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3075 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Price | About 315 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A59 released?
The Oppo A59 was announced 2016, June.
What is the Oppo A59's display size?
The Oppo A59 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A59 have?
The Oppo A59 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A59 have?
The Oppo A59 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A59 have?
The Oppo A59 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A59 battery capacity?
The Oppo A59 has a 3075 mAh battery.
Does the Oppo A59 support 5G?
No, the Oppo A59 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo A59 run?
The Oppo A59 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A59?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A59 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.