Oppo F3 Plus
6.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Oppo F3 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Oppo F3 Plus at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 80.8 x 7.4 mm (6.44 x 3.18 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM (IN only) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1/3" 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pink, Gold |
| Models | CPH1613 |
| Price | About 522 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F3 Plus released?
The Oppo F3 Plus was announced 2017, March.
What is the Oppo F3 Plus's display size?
The Oppo F3 Plus has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F3 Plus have?
The Oppo F3 Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F3 Plus have?
The Oppo F3 Plus is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo F3 Plus have?
The Oppo F3 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo F3 Plus battery capacity?
The Oppo F3 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo F3 Plus support 5G?
No, the Oppo F3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F3 Plus run?
The Oppo F3 Plus runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F3 Plus at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.