| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 8 mm (6.04 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Single |
13 MP, f/2.0, AF 13 MP, depth senso |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Colors | Lunar Gray, Fine Gold |
| Models | XT1803, XT1805, XT1806, XT1804 |
| Price | 175 USD |