Motorola DROID Turbo
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1440×2560
- CameraDual-LED flash
- Memory3 GB RAM
- Battery3900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola DROID Turbo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 chipset, a 21 MP main camera, a 3900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola DROID Turbo at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 13(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 73.3 x 8.3 - 11.2 mm |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 2160p@24fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, AF |
| Dual | Dual-LED flash, panorama, HDR |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Ballistic Nylon, Metallic Black, Metallic Red, Blue |
| Models | XT1254 |
| Price | 318 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola DROID Turbo released?
The Motorola DROID Turbo was announced 2014, October.
What is the Motorola DROID Turbo's display size?
The Motorola DROID Turbo has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola DROID Turbo have?
The Motorola DROID Turbo comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola DROID Turbo have?
The Motorola DROID Turbo is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What is the Motorola DROID Turbo battery capacity?
The Motorola DROID Turbo has a 3900 mAh battery.
Does the Motorola DROID Turbo support 5G?
No, the Motorola DROID Turbo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola DROID Turbo run?
The Motorola DROID Turbo runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola DROID Turbo?
AppsApk's editorial team rates the Motorola DROID Turbo at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.