Motorola Moto E6 Plus
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto E6 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto E6 Plus at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 73.1 x 8.6 mm (6.13 x 2.88 x 0.34 in) |
| Weight | 149.7 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Polished Graphite, Bright Cherry, Dark Red |
| Models | PAGA0004, PAGA0004IN, PAGA0033IN, PAGA0033 |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E6 Plus released?
The Motorola Moto E6 Plus was announced 2019, September.
What is the Motorola Moto E6 Plus's display size?
The Motorola Moto E6 Plus has a 6.1 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E6 Plus have?
The Motorola Moto E6 Plus is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E6 Plus have?
The Motorola Moto E6 Plus is available with 32GB / 2GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E6 Plus have?
The Motorola Moto E6 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E6 Plus battery capacity?
The Motorola Moto E6 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E6 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto E6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E6 Plus run?
The Motorola Moto E6 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E6 Plus at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN