| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 134.7 x 68.5 x 8.7 mm, 80.3 cc (5.30 x 2.70 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 59.4 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 6.7 MP (6.1 MP effective), 1/3.4", AF |
| Features | Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, sensor core |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery (BV-T5A) |
| Colors | Orange, green, white, black |
| Price | 186 USD |