Nokia Lumia 2520
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1080×1920
- Camera6.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8120 mAh
- OSMicrosoft Windows RT
Sponsored
The Nokia Lumia 2520 is a tablet announced 2013. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 6.7 MP main camera, and a 8120 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 2520 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 - RX-113 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - RX-113 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 267 x 168 x 8.9 mm (10.51 x 6.61 x 0.35 in) |
| Weight | 615 g (1.36 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 281.2 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows RT |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Carl Zeiss optics |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 6.7 MP, 1/3.4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | USB 3.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 8120 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cyan , Red, Black, White |
| Price | About 398 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 2520 released?
The Nokia Lumia 2520 was announced 2013, October.
What is the Nokia Lumia 2520's display size?
The Nokia Lumia 2520 has a 10.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 2520 have?
The Nokia Lumia 2520 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 2520 have?
The Nokia Lumia 2520 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 2520 have?
The Nokia Lumia 2520 features a 6.7 MP main camera. Specifications: 6.7 MP.
What is the Nokia Lumia 2520 battery capacity?
The Nokia Lumia 2520 has a 8120 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 2520 support 5G?
No, the Nokia Lumia 2520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 2520 run?
The Nokia Lumia 2520 runs Microsoft Windows RT.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 2520?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 2520 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.