Nokia 222 Dual SIM
2.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSSeries 30+
Sponsored
The Nokia 222 Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 222 Dual SIM at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 50 x 12.9 mm (4.57 x 1.97 x 0.51 in) |
| Weight | 79 g (2.79 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Series 30+ |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 43 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 222 Dual SIM released?
The Nokia 222 Dual SIM was announced 2015, August.
What is the Nokia 222 Dual SIM's display size?
The Nokia 222 Dual SIM has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 222 Dual SIM have?
The Nokia 222 Dual SIM features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 222 Dual SIM battery capacity?
The Nokia 222 Dual SIM has a 1100 mAh battery.
Does the Nokia 222 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia 222 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Nokia 222 Dual SIM run?
The Nokia 222 Dual SIM runs Series 30+.
What is AppsApk's rating for the Nokia 222 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 222 Dual SIM at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.