| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 144.5 x 72 x 9.3 mm (5.69 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (28 nm) or Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Licorice Black, Fine Gold |
| Models | XT176x |
| Price | 142 USD |