Motorola Moto E Dual SIM
5.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1980 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Moto E Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1980 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Moto E Dual SIM at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - XT1022 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 124.8 x 64.8 x 12.3 mm (4.91 x 2.55 x 0.48 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity Digital TV (XT1025 model only) |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1980 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1022, XT1025 |
| Price | 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E Dual SIM released?
The Motorola Moto E Dual SIM was announced 2014, May.
What is the Motorola Moto E Dual SIM's display size?
The Motorola Moto E Dual SIM has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E Dual SIM have?
The Motorola Moto E Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E Dual SIM have?
The Motorola Moto E Dual SIM is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E Dual SIM have?
The Motorola Moto E Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Motorola Moto E Dual SIM battery capacity?
The Motorola Moto E Dual SIM has a 1980 mAh battery.
Does the Motorola Moto E Dual SIM support 5G?
No, the Motorola Moto E Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Motorola Moto E Dual SIM run?
The Motorola Moto E Dual SIM runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E Dual SIM at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.