Motorola Moto E5
5.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto E5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto E5 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Brazil |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - Brazil |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 72.2 x 9 mm (6.08 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Single SIM model) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Flash gray, Fine Gold |
| Models | XT1920DL, , XT1920-DL |
| Price | 164 |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E5 released?
The Motorola Moto E5 was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto E5's display size?
The Motorola Moto E5 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E5 have?
The Motorola Moto E5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E5 have?
The Motorola Moto E5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E5 have?
The Motorola Moto E5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E5 battery capacity?
The Motorola Moto E5 has a 4000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E5 support 5G?
No, the Motorola Moto E5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E5 run?
The Motorola Moto E5 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E5?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E5 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN