| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, November |
| Dimensions | 99.6 x 59.5 x 11.1 mm, 62.5 cc (3.92 x 2.34 x 0.44 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| OS | Nokia Asha software platform 1.1.1, upgradable to 1.4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB card included |
| Internal | 64MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1010 mAh battery (BL-5A) |
| Colors | Bright Red, Bright Green, Cyan, Yellow, White and Black |
| Price | 87 USD |