Nokia 225 Dual SIM
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 225 Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.8 inches display, a 2 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 225 Dual SIM at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 124 x 55.5 x 10.4 mm (4.88 x 2.19 x 0.41 in) |
| Weight | 100.6 g (3.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 2 MP, 1/5" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4UL) |
MISC | |
| Colors | Red, yellow, green, black, white |
| Price | 54 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 225 Dual SIM released?
The Nokia 225 Dual SIM was announced 2014, April.
What is the Nokia 225 Dual SIM's display size?
The Nokia 225 Dual SIM has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 225 Dual SIM have?
The Nokia 225 Dual SIM features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 225 Dual SIM battery capacity?
The Nokia 225 Dual SIM has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia 225 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia 225 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 225 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 225 Dual SIM at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.