Nokia 515
2.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 515 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.4 inches display, a 5 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 515 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 114 x 48 x 11 mm, 56.7 cc (4.49 x 1.89 x 0.43 in) |
| Weight | 101.1 g (3.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 320p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0/ 3.0, A2DP (single SIM only) |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 515 released?
The Nokia 515 was announced 2013, August.
What is the Nokia 515's display size?
The Nokia 515 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 515 have?
The Nokia 515 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia 515 battery capacity?
The Nokia 515 has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia 515 support 5G?
No, the Nokia 515 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Nokia 515?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 515 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.