| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
| Dimensions | 110.4 x 47 x 13.5 mm, 70.1 cc (4.35 x 1.85 x 0.53 in) |
| Weight | 70.2 g (2.47 oz) |
| Build | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4MB RAM |
| Single | VGA |
| Video | 320p@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-4C) |
| Colors | Black, White, Red, Blue, Yellow |
| Price | About 32 USD |