| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - Single SIM |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Single SIM HSDPA 900 / 2100 - Dual SIM |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
| Dimensions | 117 x 52.4 x 13.4 mm (4.61 x 2.06 x 0.53 in) |
| Weight | 88.2 (DS)/ 84.9 (SS) (3.10 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64MB |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 288p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-5C) |
| Colors | Azure, Yellow, Warm Red, Charcoa |
| Models | TA-1022, TA-1006, TA-1036 |
| Price | About 76 USD |