Nokia 7.2
8.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia 7.2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 48 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia 7.2 at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - ROW |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - ROW |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps or LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 75.2 x 8.3 mm (6.30 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (excl. India) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cyan Green, Charcoal, Ice |
| Price | About 327 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 7.2 released?
The Nokia 7.2 was announced 2019, September.
What is the Nokia 7.2's display size?
The Nokia 7.2 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 7.2 have?
The Nokia 7.2 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 7.2 have?
The Nokia 7.2 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 7.2 have?
The Nokia 7.2 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Nokia 7.2 battery capacity?
The Nokia 7.2 has a 3500 mAh battery.
Does the Nokia 7.2 support 5G?
No, the Nokia 7.2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia 7.2 run?
The Nokia 7.2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 7.2?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 7.2 at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.