| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, September |
| Dimensions | 114 x 48 x 11 mm, 56.7 cc (4.49 x 1.89 x 0.43 in) |
| Weight | 101.1 g (3.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 320p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0/ 3.0, A2DP (single SIM only) |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery (BL-4U) |
| Colors | White, Black |
| Price | About 153 USD |