| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Dimensions | 156.7 x 74 x 8 mm (6.17 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Front glass, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Dual |
16 MP, f/1.8, 1/3.1, 1.0µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 25 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Colors | Sunrise Red, Twilight Blue, Starry Purple |
| Models | CPH1823, CPH1881, CPH1825 |
| Price | About 315 USD |