Oppo Reno2 Z
9.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory256 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo Reno2 Z is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo Reno2 Z at 9.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 75.8 x 8.7 mm (6.39 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
| Chipset | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256GB /GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sky White, Luminous Black |
| Models | PCKM70, PCKT00, PCKM00, CPH1945, CPH1951 |
| Price | 415 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Reno2 Z released?
The Oppo Reno2 Z was announced 2019, August.
What is the Oppo Reno2 Z's display size?
The Oppo Reno2 Z has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much storage does the Oppo Reno2 Z have?
The Oppo Reno2 Z is available with 256GB of internal storage.
What camera does the Oppo Reno2 Z have?
The Oppo Reno2 Z features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Oppo Reno2 Z battery capacity?
The Oppo Reno2 Z has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo Reno2 Z support 5G?
No, the Oppo Reno2 Z does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Reno2 Z run?
The Oppo Reno2 Z runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Reno2 Z?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Reno2 Z at 9.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.