Oppo R7 Plus
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo R7 Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo R7 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Taiwan HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - Taiwan LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 82 x 7.8 mm (6.22 x 3.23 x 0.31 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden, Silver |
| Models | R7plusf |
| Price | About 468 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R7 Plus released?
The Oppo R7 Plus was announced 2015, May.
What is the Oppo R7 Plus's display size?
The Oppo R7 Plus has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R7 Plus have?
The Oppo R7 Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R7 Plus have?
The Oppo R7 Plus is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo R7 Plus have?
The Oppo R7 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo R7 Plus battery capacity?
The Oppo R7 Plus has a 4100 mAh battery.
Does the Oppo R7 Plus support 5G?
No, the Oppo R7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo R7 Plus run?
The Oppo R7 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R7 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.