| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q1 |
| Dimensions | 132 x 65.8 x 9.2 mm (5.20 x 2.59 x 0.36 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Price | About 175 USD |