Oppo R11s
7.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo R11s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.01 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo R11s at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - R11s LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - R11st |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.5 x 7.1 mm (6.11 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.7 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); ColorOS 3.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 20 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.0µm, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Black, Champagne |
| Models | CPH1719, R11s |
| Price | About 490 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R11s released?
The Oppo R11s was announced 2017, October.
What is the Oppo R11s's display size?
The Oppo R11s has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R11s have?
The Oppo R11s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R11s have?
The Oppo R11s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo R11s have?
The Oppo R11s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R11s battery capacity?
The Oppo R11s has a 3200 mAh battery.
Does the Oppo R11s support 5G?
No, the Oppo R11s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Oppo R11s run?
The Oppo R11s runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R11s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R11s at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.