Oppo A7n
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A7n is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A7n at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.4 x 8.2 mm (6.14 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB/4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Green |
| Models | PCDM00, PCDT00 |
| Price | 218 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A7n released?
The Oppo A7n was announced 2019, April.
What is the Oppo A7n's display size?
The Oppo A7n has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A7n have?
The Oppo A7n comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A7n have?
The Oppo A7n is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A7n have?
The Oppo A7n features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A7n battery capacity?
The Oppo A7n has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A7n support 5G?
No, the Oppo A7n does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A7n run?
The Oppo A7n runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A7n?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A7n at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.