| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
| Dimensions | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
| Colors | White, Black, Gold |
| Price | About 219 USD |