Samsung Galaxy A10s
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A10s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A10s at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 75.8 x 7.8 mm (6.18 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.8, 28mm (wide), AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Green, Red, Black |
| Models | SM-A107F |
| Price | 130 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A10s released?
The Samsung Galaxy A10s was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy A10s's display size?
The Samsung Galaxy A10s has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A10s have?
The Samsung Galaxy A10s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A10s have?
The Samsung Galaxy A10s is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A10s have?
The Samsung Galaxy A10s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A10s battery capacity?
The Samsung Galaxy A10s has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A10s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A10s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A10s run?
The Samsung Galaxy A10s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A10s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A10s at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN