Samsung Galaxy S5 mini
3.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 mini at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - G800F |
| Speed | HSPA 42.2(LTE)/21.1(3G)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 131.1 x 64.8 x 9.1 mm (5.16 x 2.55 x 0.36 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 3470 Quad |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (LTE model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmery White, Electric Blue and Copper Gold |
| Models | SM-G800H, SM-G800F |
| Price | About 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 mini released?
The Samsung Galaxy S5 mini was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy S5 mini's display size?
The Samsung Galaxy S5 mini has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 mini have?
The Samsung Galaxy S5 mini comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 mini have?
The Samsung Galaxy S5 mini is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 mini have?
The Samsung Galaxy S5 mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 mini battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 mini has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 mini support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 mini run?
The Samsung Galaxy S5 mini runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 mini?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 mini at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.