| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - EMEA, India LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300) - Australia |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
| Dimensions | 142.8 x 69.5 x 8.1 mm (5.62 x 2.74 x 0.32 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | FM radio; recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-G570F, SM-G570F/DD, SM-G570F, SM-G570Y, SM-G570M |
| Price | About 131 USD |