Samsung Galaxy J8
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1480
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J8 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - J810Y/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 75.7 x 8.2 mm (6.27 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~274 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.7, AF 5 MP, f/1.9, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Purple |
| Models | SM-J810G, SM-J810F, J810Y, SM-J810Y, SM-J810GF, SM-J810M |
| Price | About 273 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J8 released?
The Samsung Galaxy J8 was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy J8's display size?
The Samsung Galaxy J8 has a 6.0 inches display with 720 x 1480 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J8 have?
The Samsung Galaxy J8 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J8 have?
The Samsung Galaxy J8 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J8 have?
The Samsung Galaxy J8 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy J8 battery capacity?
The Samsung Galaxy J8 has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J8 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J8 run?
The Samsung Galaxy J8 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J8?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J8 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN