Samsung Galaxy S6
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2550 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S6 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 2550 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S6 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 143.4 x 70.5 x 6.8 mm (5.65 x 2.78 x 0.27 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~577 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to Android 8.0 (Oreo); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2550 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Pearl, Black Sapphire, Gold Platinum, Blue Topaz |
| Models | SM-G9200, SM-G9208, SM-G9208/SS, SM-G9209, SM-G920A, SM-G920F, SM-G920FD, SM-G920I, SM-G920S, SM-G920T, SM-G920K, SC-05G, SM-G920L |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S6 released?
The Samsung Galaxy S6 was announced 2015, March.
What is the Samsung Galaxy S6's display size?
The Samsung Galaxy S6 has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S6 have?
The Samsung Galaxy S6 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S6 have?
The Samsung Galaxy S6 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S6 have?
The Samsung Galaxy S6 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S6 battery capacity?
The Samsung Galaxy S6 has a 2550 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S6 support 5G?
No, the Samsung Galaxy S6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S6 run?
The Samsung Galaxy S6 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S6?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S6 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.