| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 143.5 x 73.3 x 8.3 - 11.2 mm |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
| Single | 21 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@24fps, 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3900 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging |
| Colors | Black Ballistic Nylon |
| Models | XT1225 |
| Price | 329 USD |