Motorola Moto E5 Plus
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto E5 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto E5 Plus at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, Brazil , CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - Brazil , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps - USA only |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 75.3 x 9.4 mm (6.33 x 2.96 x 0.37 in) |
| Weight | 196.6 g (6.95 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1.25µm, PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot , Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot - USA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W/10W (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Flash gray, Mineral blue, Fine Gold |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E5 Plus released?
The Motorola Moto E5 Plus was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto E5 Plus's display size?
The Motorola Moto E5 Plus has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E5 Plus have?
The Motorola Moto E5 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E5 Plus have?
The Motorola Moto E5 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E5 Plus have?
The Motorola Moto E5 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto E5 Plus battery capacity?
The Motorola Moto E5 Plus has a 5000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E5 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto E5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E5 Plus run?
The Motorola Moto E5 Plus runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E5 Plus at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.