Motorola Moto C Plus
5.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Motorola Moto C Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Motorola Moto C Plus at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 72.3 x 10 mm (5.67 x 2.85 x 0.39 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Cherry, Pearl White, Fine Gold, Starry Black |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto C Plus released?
The Motorola Moto C Plus was announced 2017, May.
What is the Motorola Moto C Plus's display size?
The Motorola Moto C Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto C Plus have?
The Motorola Moto C Plus is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto C Plus have?
The Motorola Moto C Plus is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto C Plus have?
The Motorola Moto C Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto C Plus battery capacity?
The Motorola Moto C Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Motorola Moto C Plus support 5G?
No, the Motorola Moto C Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto C Plus run?
The Motorola Moto C Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto C Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto C Plus at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.