| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 133.5 x 68.9 x 11.5 mm (5.26 x 2.71 x 0.45 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577T (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.65 user available), 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 131 USD |