Lenovo Golden Warrior A8
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Golden Warrior A8 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Golden Warrior A8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - A806 , TD-SCDMA - A808T |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800) - A806 , LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - A808T |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 140.5 x 70.8 x 9 mm (5.53 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A806, A8 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Golden Warrior A8 released?
The Lenovo Golden Warrior A8 was announced 2014, July.
What is the Lenovo Golden Warrior A8's display size?
The Lenovo Golden Warrior A8 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Golden Warrior A8 have?
The Lenovo Golden Warrior A8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Golden Warrior A8 have?
The Lenovo Golden Warrior A8 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Golden Warrior A8 have?
The Lenovo Golden Warrior A8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Golden Warrior A8 battery capacity?
The Lenovo Golden Warrior A8 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo Golden Warrior A8 support 5G?
No, the Lenovo Golden Warrior A8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Golden Warrior A8 run?
The Lenovo Golden Warrior A8 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Golden Warrior A8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Golden Warrior A8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.