Lenovo K3 Note
5.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.2
Sponsored
The Lenovo K3 Note is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.2. AppsApk rates the Lenovo K3 Note at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - India |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 2100 - India |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 2100 - India |
| Speed | HSPA, TD-SCDMA, LTE, TD-LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.2 x 8 mm (6.01 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White, Laser Yellow |
| Models | K50a40, K50-t5, K50-t3s |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K3 Note released?
The Lenovo K3 Note was announced 2015, March.
What is the Lenovo K3 Note's display size?
The Lenovo K3 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K3 Note have?
The Lenovo K3 Note comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K3 Note have?
The Lenovo K3 Note is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K3 Note have?
The Lenovo K3 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K3 Note battery capacity?
The Lenovo K3 Note has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo K3 Note support 5G?
No, the Lenovo K3 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K3 Note run?
The Lenovo K3 Note runs Android 5.2 (full: Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K3 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K3 Note at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.