| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, May. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 136.9 x 68.9 x 9.4 mm (5.39 x 2.71 x 0.37 in) |
| Weight | 141.2 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2280 mAh battery |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 296 USD |