LG K50S
5.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG K50S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG K50S at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
6.0
camera
5.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 77.5 x 8.2 mm (6.53 x 3.05 x 0.32 in) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 105.5 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, f/2.4 depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Price | 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K50S released?
The LG K50S was announced 2019, August.
What is the LG K50S's display size?
The LG K50S has a 6.5 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the LG K50S have?
The LG K50S comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K50S have?
The LG K50S is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K50S have?
The LG K50S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K50S battery capacity?
The LG K50S has a 4000 mAh battery.
Does the LG K50S support 5G?
No, the LG K50S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K50S run?
The LG K50S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG K50S?
AppsApk's editorial team rates the LG K50S at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.