LG Optimus Zone VS410
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.2 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The LG Optimus Zone VS410 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.2 inches display, up to 4GB storage, a 800 MHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the LG Optimus Zone VS410 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102.6 x 61.5 x 11.9 mm (4.04 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| CPU | 800 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus Zone VS410 released?
The LG Optimus Zone VS410 was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the LG Optimus Zone VS410's display size?
The LG Optimus Zone VS410 has a 3.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus Zone VS410 have?
The LG Optimus Zone VS410 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus Zone VS410 have?
The LG Optimus Zone VS410 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG Optimus Zone VS410 battery capacity?
The LG Optimus Zone VS410 has a 1540 mAh battery.
Does the LG Optimus Zone VS410 support 5G?
No, the LG Optimus Zone VS410 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the LG Optimus Zone VS410 run?
The LG Optimus Zone VS410 runs Android 2.3 (full: Android 2.3.6 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus Zone VS410?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus Zone VS410 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN