| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 5(850), 9(1800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 134.2 x 68.1 x 9.1 mm (5.28 x 2.68 x 0.36 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI 5 |
| Chipset | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.9 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Colors | White, Orange, Blue |
| Price | About 110 EUR USD |