Samsung Galaxy Grand Prime Plus
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Grand Prime Plus at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 72.1 x 8.9 mm (5.70 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Models | SM-G532F |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Grand Prime Plus released?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus was announced 2016, November.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime Plus's display size?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Grand Prime Plus have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Grand Prime Plus have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Grand Prime Plus have?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Grand Prime Plus battery capacity?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Grand Prime Plus support 5G?
No, the Samsung Galaxy Grand Prime Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Grand Prime Plus run?
The Samsung Galaxy Grand Prime Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Grand Prime Plus?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Grand Prime Plus at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN