Samsung Galaxy Trend II Duos S7572
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S7570 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - GT-S7570, GT-S7572 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 63.1 x 11.1 mm (4.78 x 2.48 x 0.44 in) |
| Weight | 128.5 g (4.52 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | GT-S7572, GT-S7570 |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 released?
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 was announced 2013, April.
What is the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572's display size?
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 have?
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 battery capacity?
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 run?
The Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Trend II Duos S7572 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN