| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.7 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G318HZ, SM-G318H |
| Price | About 77 USD |