Samsung Galaxy Note7
4.7/ 10
Announced 2016Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note7 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note7 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9/Cat10 or LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 73.9 x 7.9 mm (6.04 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Corning Gorilla Glass 5 back panel |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 8890 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Coral, Gold Platinum, Silver Titanium, Black Onyx |
| Models | SM-N930V, SM-N930A, SM-N930P, SM-N930T, SM-N930R4, SM-N930W8, SM-N930F, SM-N930G, SM-N930S |
| Price | About 933 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note7 released?
The Samsung Galaxy Note7 was announced 2016, August. Released 2016, September.
What is the Samsung Galaxy Note7's display size?
The Samsung Galaxy Note7 has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note7 have?
The Samsung Galaxy Note7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note7 have?
The Samsung Galaxy Note7 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note7 have?
The Samsung Galaxy Note7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note7 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note7 has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note7 run?
The Samsung Galaxy Note7 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note7 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.