Samsung Galaxy Tab A 10.5
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery7300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 10.5 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 260 x 161.1 x 8 mm (10.24 x 6.34 x 0.31 in) |
| Weight | 529g (Wi-Fi), 534g (LTE) (1.17 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | SM-T590, SM-T595 |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 10.5 released?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 was announced 2018, August.
What is the Samsung Galaxy Tab A 10.5's display size?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 has a 10.5 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 10.5 have?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 10.5 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 has a 7300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 10.5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 10.5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 10.5 run?
The Samsung Galaxy Tab A 10.5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 10.5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 10.5 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN