| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
| Dimensions | 146.8 x 73.4 x 8.6 mm (5.78 x 2.89 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR, dual-video rec., stereo sound rec., OIS, gyro-EIS |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate ANT+ S-Voice natural language commands and dictation |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Colors | White, Gray |
| Models | SM-G890A |
| Price | About 386 USD |