Samsung Galaxy A8s
7.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A8s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 24 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8s at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 74.9 x 7.4 mm (6.24 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 3), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.7, PDAF 10 MP, f/2.4, AF, 2x optical zoom 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/240fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gradient Black, Blue, Pink-Blue, Yellow-Pink |
| Models | SM-G8870, SM-G887F, SM-G887N |
| Price | About 437 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8s released?
The Samsung Galaxy A8s was announced 2018, December.
What is the Samsung Galaxy A8s's display size?
The Samsung Galaxy A8s has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8s have?
The Samsung Galaxy A8s is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8s have?
The Samsung Galaxy A8s is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8s have?
The Samsung Galaxy A8s features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Samsung Galaxy A8s battery capacity?
The Samsung Galaxy A8s has a 3400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8s run?
The Samsung Galaxy A8s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8s at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.