Samsung Galaxy J7 Nxt
5.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 Nxt is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 Nxt at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 78.6 x 7.6 mm (6.00 x 3.09 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-J701F, SM-J701F, SM-J701M, SM-J701MT |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 Nxt released?
The Samsung Galaxy J7 Nxt was announced 2017, July.
What is the Samsung Galaxy J7 Nxt's display size?
The Samsung Galaxy J7 Nxt has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 Nxt have?
The Samsung Galaxy J7 Nxt comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 Nxt have?
The Samsung Galaxy J7 Nxt is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 Nxt have?
The Samsung Galaxy J7 Nxt features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 Nxt battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 Nxt has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 Nxt support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 Nxt does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 Nxt run?
The Samsung Galaxy J7 Nxt runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 Nxt?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 Nxt at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.